اخبار

سونامی سالمندی با افزایش نفود بیمه‌ای مهار می‌شود

سونامی سالمندی با افزایش نفود بیمه‌ای مهار می‌شود
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه جمعیت ایران با پدیده سالمندی مواجه است، گفت: اگر اقدامات لازم در خصوص معیشت ‌و درمان این افراد برای سال‌های آتی پیش بینی نشود سونامی سالمندی مشکلات و بحران‌هایی را به جامعه تحمیل خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «جمشید تقی زاده» در مراسم تجلیل از بازنشستگان شهر شبستر در آذربایجان شرقی که با حضور مدیران استانی و نماینده شبستر در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تصریح کرد: آمار نشان می‌دهد در حال حاضر حدود ۷.۵ تا ۹ میلیون سالمند در ایران زندگی می‌کنند که ۴۸ درصد آنها «تحت پوشش هیچ صندوق بیمه‌ای» نیستند.

وی افزود: همچنین ۲۰ درصد سالمندان زن و ۱۰ درصد سالمندان مرد تنها زندگی می‌کنند و این نشان‌دهنده این است که زنان سالمند و بازنشسته شرایط سخت‌تری نسبت به مردان دارند.

تقی زاده گفت: بیماری‌های قلبی، عضلانی، درد اسکلتی و بینایی ازجمله بیماری‌هایی هستند که بازنشستگان به آن مبتلا هستند.

وی با تاکید بر اینکه خانواده ها وظایف مهمی در قبال این عزیزان به ویژه حفظ احترام و عزت و همچنین مراقبت از آنان برعهده دارند، گفت: سالمندان و بازنشستگان از مهم ترین قشرهای جامعه به شمار می روند که در رشد و پیشرفت کشور اثرگذار بوده و هستند. در این میان کانون خانواده نیز با پرورش افرادی توانمند، توسعه منابع انسانی را پایه‌ریزی می کند و به همین دلیل استحکام این نهاد سبب ایجاد جامعه ای پویا و هدفمند خواهد شد.

تقی زاده ادامه داد: امروزه بازنشستگان و خانواده آنان بیش از هر زمانی نیازمند امید و حمایت هستند. حضور هر سالمند در خانواده علاوه بر اینکه محور اتصال و ارتباط دیگر اعضای خانواده با همدیگر است سبب آرامش و روشنایی و تکیه گاهی بزرگ برای نهاد خانواده هم هستند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: قدرشناسی و تکریم این عزیزان که برای جامعه برکت و رحمت هستند، مهمترین کاری است که تک تک فرزندان و بستگان آنان می توانند انجام دهند و خوشبختانه جامعه ایرانی هنوز پیوند های خود را حفظ کرده و پیران و سالمندان را پشتوانه فکری وعاطفی خود می دانند؛ این درحالی است که در خیلی از کشورها سالمندان به لحاظ اجتماعی جایگاه خوبی ندارند و بعضا از سوی خانواده طرد و مورد بی احترامی قرار می گیرند.

تقی زاده اظهارداشت: تجربه نشان داده سالمندان و بازنشستگان بهترین مشاوران، در عرصه های مختلف اجتماعی هستند، که با کمترین توقع، بیشترین منفعت را به خانواده وجامعه هدیه می کنند.

وی یادآور شد: ما بر این باوریم که آرامش و امنیت اجتماعی و اقتصادی کشور مدیون تلاش‌های بی‌دریغ بازنشستگان است که طی سال‌های فعالیت خود از هیچ کوششی دریغ نداشته و با پشتکار و سخت‌کوشی وصف‌ ناپذیر در عرصه آبادانی و سازندگی این مرز و بوم، چرخ‌های عظیم توسعه و پیشرفت را به حرکت درآورده اند.

تقی زاده با تاکید براینکه سالمندان و بازنشستگان ستون های خانواده و تکیه گاه نسل امروز هستند، گفت: باید کرامت و حرمت بازنشستگان به نحوه شایسته ای حفظ شود، چرا که این عزیزان با کوله باری از تجربه و تدبیر می توانند پل ارتباطی برای انتقال تجارب و اطلاعات ارزشمند و گرانبهای خود به نسل امروز باشند.

وی تاکید کرد: صندوق بازنشستگی کشوری برای تحکیم و تقویت نهاد خانواده از هر طرحی که به استحکام و پیوند خانواده کمک کند حمایت می کند.

 
۲۵ آذر ۱۳۹۷ ۰۹:۴۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید