اخبار

تامین‌اجتماعی حلقه تعدیل آسیب‌هااحمدرضا خزاعی

مدیرکل اتباع سازمان تامین‌اجتماعی

تصویب لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، گام روشنی است برای شهروندی کسانی که تا به امروز هویت‌شان به رسمیت شناخته نمی‌شد و در نتیجه، از برخی حقوق اساسی محروم بودند.

گرچه این افراد تا پیش از این نیز به‌دلیل ایرانی بودن مادر، از خدمات سازمان تامین‌اجتماعی استفاده می‌کردند، پس از تصویب این لایحه، می‌توان به شکل‌‌گیری رابطه‌ بیمه‌ پردازی میان این گروه‌ها و سازمان تامین‌اجتماعی همانند سایر شهروندان و در قالب بیمه اجباری امیدوار بود. تصویب این لایحه، با وجود اینکه از منظر حقوق‌بشری اهمیت بسیاری دارد و برگ برنده‌ای بزرگ است، در حوزه بیمه‌ای جز بیمه بیکاری، تفاوت چندانی در وضع اتباع خارجی ایجاد نمی‌کند.

براساس قوانین و مقررات تامین‌اجتماعی، اتباع خارجی اگر اقامت رسمی و پروانه کار داشته باشند، زیرپوشش بیمه‌ای تامین‌اجتماعی قرارمی‌گیرند و به‌استناد ماده 5 از تمام تعهدات بیمه‌ای به جز بیمه بیکاری بهره‌مند می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت با تبدیل شدن لایحه به قانون، از این به بعد، کسانی که تبعه جمهوری اسلامی ایران شوند و عنوان شهروند ایرانی به آن‌ها اعطا شود، مشمول بیمه بیکاری خواهند شد. لازم به ذکر است، قانون، حمایت کامل را برای کسانی که اقامت قانونی در کشور دارند، پیش‌بینی کرده، اما متاسفانه به‌دلایلی فرار بیمه‌ای در این بخش نسبتا بالاست. به نظر می‌رسد، تصویب این قانون می‌تواند در کاهش فرار بیمه‌ای تاثیر بسزایی داشته باشد، چراکه این افراد بعد از این، به‌طور رسمی، شهروند ایرانی خواهند بود و بهتر می‌توانند از حق و حقوق خود دفاع کنند. در این میان، سازمان تامین‌اجتماعی نیز می‌تواند به‌عنوان حلقه تعدیل، از بروز آسیب‌های اجتماعی بعدی جلوگیری کند. در واقع، این افراد از آنجا که شهروند ایران و بیمه‌شده محسوب می‌شوند، می‌توانند در آینده از خدمات متنوع و کامل بیمه‌ای تامین‌اجتماعی استفاده کنند و در نتیجه، از بروز آسیب‌های اجتماعی آن، مثل پدیده کودکان کار و ... جلوگیری خواهد شد.

۴ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید