اخبار

چالش‌های مالی پوشش بیمه‌ای قالیبافان

چالش‌های مالی پوشش بیمه‌ای قالیبافان
بر اساس قانون مصوب سال 1388، قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان در صنایع دستی در صورت بهره مندی از شرایطی خاص، می توانند تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار گیرند. البته قانون گذار، کارفرمای این افراد را نهاد دولت در نظر گرفته و برای دولت، سهمی 20 درصدی در پرداخت حق بیمه قائل شده که بروز برخی مشکلات در پرداخت این سهم، تامین اجتماعی را در ارائه خدمات به قالیبافان با مشکل مواجه کرده است.

محمدحسین قشقایی، رئیس گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی کارفرمایان و سازمان‌های معاونت فرهنگی سازمان تامین اجتماعی در گفت‌و‌گو با تامین 24، تعداد قالیبافان کشور را حدود یک میلیون نفر بیان می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر به دلیل چالش‌هایی که وجود دارد، تنها ۳۲۰ هزار نفر از این افراد، تحت پوشش بیمه‌ قرار گرفته‌اند.

قشقایی، کمبود منابع مالی را بزرگترین چالش برای پوشش بیمه ای همه قالیبافان نزد سازمان تامین اجتماعی می داند و می افزاید: قانون بیمه تامین اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی، هجدهم آبان ماه 1388 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و اجرای آن از بیست و دوم آذرماه همان سال آغاز شد. این اتفاق، امیدی تازه به قالیبافانی داد که اغلب از اقشار محروم و آسیب‌پذیر جامعه هستند و موجب رونق دارهای خاموشی شد که سال‌ها، صدایی از آنها به گوش نمی‌رسید.

وی ادامه می دهد: بر اساس این قانون، سهم حق بیمه پرداختی توسط گروه هدف یعنی قالیبافان ۷ درصد و سهم دولت نیز ۲۰ درصد حداقل دستمزد قانون کار مشخص شد و ملاک تحت پوشش قرار گرفتن بافندگان قالی، داشتن گواهی مهارت‌آموزی رسمی از مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای و اشتغال به کار تعیین شده معین گردید. سازمان تامین اجتماعی نیز مکلف شد بر اساس مدارک فوق، افراد را تحت پوشش بیمه قرار دهد.

قشقایی می گوید: متاسفانه در سال های پس از تصویب و اجرای قانون، پرداخت سهم کارفرمایی حق بیمه از سوی دولت با چالش مواجه شد و مطالبات سازمان تامین اجتماعی از نهاد دولت افزایش یافت.دود بدهی نهاد دولت در چشم قالیبافان

قشقایی با تاکید بر اینکه سازمان تامین اجتماعی برای ارائه خدمات و تعهدات خود نیازمند منابع مالی است و پرداخت نشدن سهم کارفرمایی نهاد دولت در واقع دودی است که به چشم قالیبافان می رود، می افزاید: تامین اجتماعی سازمانی درآمد هزینه ای است و برای ارائه خدمات، باید به منابع مالی دسترسی داشته باشد. در شرایط کنونی که سازمان تامین اجتماعی با چالش‌های کمبود نقدینگی و برهم خوردن تعادل میان منابع و مصارف روبرو است، نهاد دولت باید منابع مورد نیاز برای حمایت بیمه ای از قالیبافان و تولیدکنندگان فرش را تامین کند و در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دهد چراکه امنیت شغلی و آتیه قالیبافان به نوعی در گرو حمایت‌های بیمه‌ای از آنان است.قالیبافان واقعی شناسایی شوند

رئیس گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی کارفرمایان و سازمان‌ها در ادامه گفت‌و‌گو با تامین24، از سوءاستفاده برخی افراد از تسهیلات درنظر گرفته شده برای بیمه قالیبافان انتقاد می کند و می گوید: در سال‌های گذشته بعضا شاهد این امر بوده‌ایم که افرادی تنها با داشتن یک دار قالی در منزل و بدون فعالیت در این حوزه، به ناحق اقدام به استفاده از بیمه قالیبافی کرده و از فضای باز آن زمان سوء استفاده کردند.

قشقایی تصریح می کند: خواستار این امر هستیم که با بازرسی‌های منظم و پرس‌و‌جو توسط سازمان‌های نظارتی، جلوی سوء‌استفاده افراد سودجو که با نمایش تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند گرفته شوند تا قالیبافان واقعی بتوانند از حمایت‌های قانونی که برای آنها در نظر گرفته شده، بهره ببرند.

۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۳۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید