اخبار

برخی از قوانین بیمه‌های حمایتی نیازمند بازنگری است

برخی از قوانین بیمه‌های حمایتی نیازمند بازنگری است
معاون بیمه سازمان تامین اجتماعی تشکیل کارگروه مستمر و دائمی را برای بررسی مسایل و مشکلات بیمه‌ای تعاون‌گران در حوزه‌های گوناگون شغلی را ضروری دانست و گفت: برخی از قوانین بیمه‌های حمایتی نیازمند بازنگری است.

مهرداد قریب،حفظ و پایداری سازمان تامین‌اجتماعی را به عنوان یک ضلع از سه ضلع سه‌جانبه‌گرایی برای تداوم ارائه خدمات به شرکای اجتماعی دانست و اظهارداشت: چنانچه مشکلی برای سازمان تامین‌اجتماعی ایجاد شود، کل کشور دچار مشکل می‌شود.

وی با اشاره به تعداد ۱۴ میلیون نفر بیمه شدگان اصلی تامین‌اجتماعی در کشور، اظهار کرد: ۴۳ میلیون نفر بیمه شده اصلی و تبعی زیر پوشش تامین اجتماعی قرار دارند و بیش از ۵۰ درصد کل کشور از خدمات سازمان تامین‌اجتماعی استفاده می‌کنند. همچنین حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کارفرما در سراسر کشور فعالیت می‌کنند.

معاون بیمه سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی است، گفت: سازمان یک نهاد درآمد هزینه‌ای است و در قبال بیمه شدگان از تعهدات بلندمدت، کوتاه‌مدت، درمانی، بیمه بیکاری و سایر خدمات برخوردار است.85 درصد منابع تامین اجتماعی از محل وصول حق بیمه

قریب تصریح کرد: سازمان حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه در گردش دارد تا تعهدات خود را به اجرا درآورد. ۸۵ درصد از منابع سازمان از محل وصول حق‌بیمه‌ها تامین می‌شود و بخشی نیز از طریق شرکت‌های تامین‌اجتماعی فراهم می‌شود.

معاون بیمه سازمان تامین اجتماعی با اشاره به بیمه‌های حمایتی که از طریق سازمان خدمات خود را دریافت می‌کنند، افزود: بر اساس برنامه پنج‌ساله ششم توسعه هیچ تعهدی نباید بر عهده سازمان تامین اجتماعی نهاده شود، مگر اینکه منابع آن تامین شود.منابع بیمه رانندگان در بودجه ۹۹ لحاظ شود

قریب اظهار کرد: برای بیمه رانندگان در نظر گرفته شده بود که ۱۳ و نیم دزصد از حق بیمه آنها از محل هدفمندی یارانه‌ها به سازمان پرداخت شود که سازمان تاکنون ۹ هزار میلیارد تومان از بابت پوشش بیمه رانندگان طلب دارد. سال بعد نیز با همین تعداد راننده مشمول بیمه ۴ هزار میلیارد تومان به این هزینه افزوده می‌شود. اگر این میزان هزینه در بودجه سال ۹۹ دیده شود، خود قدم بزرگی است.

وی با اشاره به مسئله اضافه شدن رانندگان جدید زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی، گفت: در این زمینه مکاتباتی را با سازمان هدفمندی برای قبول حمایت از پوشش بیمه رانندگان جدید انجام داده ایم، اما با توجه به اینکه افراد جدید باید شناسایی شوند، تاکنون پاسخی دریافت نکرده‌ایم و از این‌رو بدون لحاظ شدن منابع امکان پوشش رانندگان بیشتر وجود ندارد.

معاون بیمه سازمان تامین اجتماعی در ادامه با اشاره به مجموعه مطالبات سازمان تامین اجتماعی، تصریح کرد: مجموع مطالبات ما از دولت تا به امروز ۲۵۳ هزار میلیارد تومان است که ۹ هزار میلیارد تومان از بخش هدفمندی و ۲۵ هزار میلیارد تومان نیز از بخش‌های مختلف خصوصی طلب داریم. ضروری است بخشی از این مطالبات به صورت قانونی حل و فصل شود.

قریب با بیان اینکه از مهر سال ۸۰ تا پایان سال ۹۷ نزدیک به یک میلیون نفر بازنشسته زیر پوشش سازمان تامین‌اجتماعی قرار گرفته‌اند، گفت: حدود ۴۰۰ هزار نفر از این تعداد بازنشسته سخت و زیان‌آور هستند که ۴۰ درصد بازنشسته ‌های این مدت را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه این آمار بسیار سهمگین است و بار زیادی را بر دوش سازمان گذاشته است، خاطرنشان کرد: این قانون به درستی اجرا نشده است و حتی در مواردی از این قانون سوءاستفاده‌ شده و افرادی مانند حسابدار، وکیل، آبدارچی، راننده سواری و غیره بازنشسته سخت و زیان آور شده‌اند. تلاش می‌شود برای جلوگیری از چنین سوءاستفاده‌هایی دبیرخانه مشاغل سخت و زیان‌آور به سازمان منتقل شود.۷۸۲۵ میلیارد تومان کسری پوشش بیمه کارگران ساختمانی

معاون بیمه سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بیش از ۸۰۰ هزار نفر کارگر ساختمانی زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند، اظهار کرد: این کارگران ۷ درصد حق بیمه خود را پرداخت می‌کنند و باقی حق بیمه آن‌ها قرار بود از محل ۱۵ درصد عوارض ساختمان شهرداری پرداخت شود .

او اضافه کرد: تاکنون مبلغ ۷۸۲۵ میلیارد تومان کسری پوشش بیمه کارگران ساختمانی است که سازمان آن را دریافت نکرده است و از بدنه خود برداشت می‌کند.

قریب تصریح کرد: چنین قوانینی باید تغییر کند؛ زیرا سازمان بر اساس محاسبات بیمه‌ای حرکت می‌کند . در غیر این صورت به گل می‌نشیند و چنانچه دولت قصد کمک به این اقشار دارد باید منطقی سازی شده و بار مالی آن پیش‌بینی شود تا هزینه های آن بر دوش سازمان قرار نگیرد.

وی در ادامه با اشاره به سایر مشکلات مطرح شده در این نشست، نیز گفت: در زمینه مباحث بیمه‌ای آماده مذاکره هستیم و در چهارچوب کارشناسی می‌توانیم مسائل و مشکلات را به گونه‌ای برطرف کنیم که قابلیت اجرا داشته باشد تا فردای روزی با مشکلات بیشتری مواجه نشویم.

معاون بیمه سازمان تامین اجتماعی همچنین پی‌گیری مسائل تعاونی‌ها از طریق تشکیل کارگروه‌ را ضروری دانست و گفت: در این رابطه تلخیص و تنقیح بخشنامه‌های سازمان انجام شده است؛ برخی ابهامات آن نیز در حال رسیدگی است. از سویی تمامی بخشنامه‌های سازمان تامین‌اجتماعی در سایت معاونت بیمه‌ای سازمان قرار دارد و هر دو ماه یکبار به روزرسانی می‌شود.

۱۰ دی ۱۳۹۸ ۱۵:۳۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید