اخبار

بومی‌سازی نظام چندلایه تأمین اجتماعی ضروری است

بومی‌سازی نظام چندلایه تأمین اجتماعی ضروری است
نایب رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی برلزوم بومی سازی نظام چندلایه تأمین اجتماعی در کشور تأکید کرد و گفت: برای استقرار نظام تأمین اجتماعی مدل جهانشمول نداریم و با توجه به شرایط کشور و اولویت‌ها و الزامات اصلاح نظام بازنشستگی باید متناسب با شرایط کشور انجام شود.

 

دکتر علی حیدری در پنل تخصصی الزامات استقرار نظام تأمین اجتماعی چند لایه در سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی که در مرکز همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: الزامات استقرار نظام چند لایه تامین اجتماعی که از تکالیف برنامه پنجم توسعه بوده است و سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه نیز این موضوع مورد توجه قرار گرفته است.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، وی افزود: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مطالعاتی انجام و اسناد سیاستی مربوطه نیز تنظیم شده است. در این پنل به مرور تجربیات جهانی می‌پردازیم و الزامات و استانداردهای استقرار نظام تأمین اجتماعی چند لایه را بررسی می‌کنیم.

 

دکتر حیدری خلاء نهاد تنظیم‌گر مستقل و حرفه‌ای در حوزه تأمین اجتماعی را یکی از مسائل مهم کشور برشمرد و گفت: برای عبور از وضعیت فعلی و انجام اصلاحات در نظام بازنشستگی نیازمند ترسیم مسیرهای هوشمند و حساب شده هستیم و باید از تجربیات جهانی نیز استفاده کنیم.

 

دکتر رضا کاشف، مشاور معاونت درمان سازمان تأمین اجتماعی نیز گفت: برای استقرار نظام تأمین اجتماعی چند لایه استانداردهایی وجود دارد که براساس تجربه کشورهای مختلف توسط سازمان بین‌المللی کار تعریف شده است.

 

وی افزود: این استانداردها در ادوار مختلف بازنگری شده است و در حال حاضر نسل چهارم استانداردها مورد توجه قرار دارد و در کشور ما تقریبا تمامی این استانداردها رعایت شده است.

 

دکتر کاشف در ادامه به مرور مهم‌ترین استانداردهای تعریف شده از سوی سازمان بین‌المللی کار پرداخت و گفت: پوشش فراگیر خدمات، تکلیف حکومت و حق مردم در برخورداری از خدمات تأمین اجتماعی، پیشگیری از فقر، توازن اکچوئریال صندوق‌های بازنشستگی و تضمین حداقل مزایا از مهم‌ترین استانداردهای مورد نیاز برای نظام چندلایه تأمین اجتماعی هستند.

 

دکتر گرجی‌پور، رئیس دبیرخانه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی نیز در این پنل گفت: قبل از هر نوع اصلاحاتی، اصلاحات مدیریتی و فرآیندی باید در اولویت باشد و قبل از این اصلاحات، سایر اقدامات تاثیر چندانی نخواهد داشت.

 

وی توجه به نظرات تخصصی را برای اصلاح و ارتقای نظام تأمین اجتماعی ضروری دانست و گفت: امیدواریم مدیران و تصمیم گیرندگان کشور به دیدگاه‌های کارشناسی توجه بیشتری داشته باشند و اصلاحات مورد نیاز در نظام بازنشستگی را در زمان مناسب به اجرا بگذارند.

 

دکتر شیبانی، رئیس انجمن اکچوئری ایران و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: نظام تامین اجتماعی پنجمین ابرچالش کشور است و از ۲۰ سال قبل ما این چالش را مطرح کرده‌ایم که تعهدات انباشته تامین اجتماعی در کشور وجود دارد و باید اصلاحات در نظام بازنشستگی ایجاد شود.

 

وی مسئله اصلی کشور را عدم انجام اصلاحات در حوزه بازنشستگی دانست و گفت: علت انجام نشدن این اصلاحات این است که در کشور نهاد حرفه‌ای و مستقلی که تنظیم کننده قعالیت نظام تأمین اجتماعی باشد نداریم و تا زمانی که این نهاد تنظیم کننده ایجاد نشود، امکان اصلاح نظام تأمین اجتماعی نیز فراهم نخواهد شد.

 

دکتر نرگس اکبرپور، مدیرگروه بیمه‌های اجتماعی موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی نیز در این پنل گفت: افزایش امید به زندگی و کاهش زادآوری و سایر تغییرات جمعیتی روندی جهانی است و اهمیت و ضرورت اصلاح نظام‌های بازنشستگی در همه کشورهای جهان مطرح است.

 

وی با بیان اینکه اصلاح نظام بازنشستگی می‌تواند شامل سه نوع اصلاحات پارامتریک، ساختاری و پارادایمی باشد، گفت: اصلاحات پارامتریک در بسیاری از کشورها به صورت دوره‌ای و با سهولت انجام می‌شود.

 

دکتر اکبرپور در ادامه به مرور تجربیات برخی کشورها در اصلاح نظام بازنشستگی پرداخت و گفت: اصلاح نظام تامین اجتماعی در بیش از ۳۰ کشور اجرا شده و هر کشور در جزئیات متفاوت هستند و هر کشور تجربه خود را دارد.

 

وی پایداری، پوشش و کفایت خدمات تأمین اجتماعی را از مسائل اساسی در اصلاح نظامات بازنشستگی برشمرد و گفت: الگوی واحدی برای همه کشورهای جهان وجود ندارد و با توجه به اقتضائات و شرایط خاص هر کشور این اصلاحات انجام می‌شود.

۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ۱۵:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید