اخبار

مصوبات مجلس شورای اسلامی

مصوبات مجلس شورای اسلامی
مصوبات مرتبط با بیمه های اجتماعی در لایحه بودجه کشور در سال 1392

شرایط بخشودگی جریمه‌های حق بیمه کارفرمایان واحدهای صنفی مشخص شد

با موافقت نمایندگان در صورتی که کارفرمایان واحدهای صنفی و صنعتی ظرف 6 ماه بدهی‌های قطعی شده خود را پرداخت کنند دیگر مشمول جریمه حق بیمه نمی‌شوند.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 6 خرداد) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال 92 کل کشور با بند 64 بودجه موافقت کردند.
لازم به ذکر است که نمایندگان در نشست های قبلی بند 64 لایحه بودجه را برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع داده بودند که امروز این بند مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

براساس بند 64 لایحه بودجه به منظور تسهیل حصول مطالبات معوق سازمان تأمین اجتماعی کارفرمایان واحدهای صنفی، صنعتی و کشاورزی که تا پایان سال 91 دارای بدهی قطعی شده در بیمه سازمان تأمین اجتماعی هستند در صورتی که ظرف 6 ماه از تاریخ اجرای قانون اقدام به تسویه بدهی کنند جریمه های بیمه آنان بخشیده می شود. /

 


سازمان امور مالیاتی مکلف به پرداخت بیمه کارگران ساختمانی به سازمان تأمین اجتماعی شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازمان امور مالیاتی را مکلف کردند تا برای پرداخت بیمه کارگران ساختمانی معادل 9 هزار میلیارد ریال به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کنند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 6 خرداد) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بندهای الحاقی به ماده واحده بودجه سال 92 کل کشور با بند الحاقی 10 این لایحه موافقت کردند.
در جریان بررسی این لایحه پیشنهاد حذف "عملکرد نیم واحد درصد" مطرح شد که نمایندگان با 144 رأی موافق، 16 مخالف و 25 ممتنع به جایگزینی "9 هزار میلیارد ریال" رأی مثبت دادند.
براین اساس در بند اصلاح شده الحاقی 10 آمده است از تاریخ تصویب این قانون پرداخت حق بیمه و ارائه اسناد در زمان صدور پروانه ساختمان موضوع قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در شهرها و روستاهای کشور متوقف می‌شود. سازمان مالیاتی مکلف است معادل 9 هزار میلیارد ریال از کل عوارض ارزش افزوده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از محل منابع مندرج در بندهای(ج) و (د) ماده(38) قانون مالیات برارزش افزوده متمرکز نزد سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور را برای بیمه کارگران ساختمانی به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نماید.
سازمان تأمین اجتماعی مکلف است تکالیف مذکور در قانون فوق را از محل وجوه پرداختی انجام دهد و کلیه کارگران ساختمانی را تحت پوشش بیمه‌ای این قانون قرارداده و گزارش عملکرد خود در این خصوص را هر سه‌ماه یک‌بار به کمیسیونهای برنامه و بودجه و محاسبات و اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارسال نماید. کارفرمایان امور ساختمانی موظفند کارگران ساختمانی غیرمشمول این بند را بیمه حوادث حین کار نموده و اسناد مربوطه را به مراجع صدور پروانه ارائه نمایند./

نرخ بیمه کارفرمایان همانند سایر بیمه شدگان کارگاه های مشمول تامین اجتماعی است
با موافقت نمایندگان مجلس نام کارفرمایان و پیمانکاران کارگاه‌ها، پروژه و واحدهای مشمول تأمین اجتماعی در فهرست بیمه‌شدگان آنها قرار می‌گیرند و نرخ حق بیمه آنها همانند سایر بیمه‌شدگان همان کارگاه خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه 6 خرداد) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بندهای الحاقی به ماده واحده بودجه سال 1392 کل کشور با یکسان شدن نرخ بیمه کارفرمایان و پیمانکاران کارگاه ها با سایر بیمه شدگان موافقت کردند.
براساس بند الحاقی 52 نام کارفرمایان و پیمانکاران کارگاه‌ها، پروژه و واحدهای مشمول تأمین اجتماعی در فهرست بیمه‌شدگان آنها قرار می‌گیرند و نرخ حق بیمه آنها همانند سایر بیمه‌شدگان همان کارگاه خواهد بود./

200 هزار نفر از زنان متاهل خانه دار روستایی و عشایری بیمه می شوند
با نظر موافق نمایندگان مجلس 200 هزار نفر از زنان متاهل خانه دار روستایی و عشایری بیمه می شوند.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه 6 خرداد) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بندهای الحاقی به ماده واحده بودجه سال 1392 کل کشور با الحاق بند 47 به این لایحه موافقت کردند.
براساس این بند الحاقی سازمان تأمین اجتماعی و سازمان بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر مکلفند در ازای دریافت به‌ترتیب هفت درصد(7%) و پنج درصد(5%) حق بیمه، نسبت به بیمه نمودن زنان خانه‌دار به تعداد دویست هزارنفر اقدام نمایند.
همچنین دولت مکلف است براساس فهرست اعلامی سازمان‌های مذکور نسبت به تأمین سهم کارفرما از محل ردیف 61-550000 به‌مبلغ یک‌هزار میلیارد(1.000.000.000.000) ریال اقدام نماید./

سازمان تأمین اجتماعی مکلف به برقراری مستمری برای زنان سرپرست خانوار است
با نظر نمایندگان مجلس، سازمان تأمین اجتماعی مکلف است نسبت به برقراری مستمری برای زنان سرپرست خانواری که ازدواج کرده اند و مستمری آنها قطع شده اقدام کند.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، با موافقت نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه 6 خرداد) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بندهای الحاقی به ماده واحده بودجه سال 92 کل کشور سازمان تأمین اجتماعی مکلف است نسبت به برقراری مستمری برای زنان سرپرست خانواری که ازدواج کرده اند و مستمری آنها قطع شده اقدام کند.
براساس بند الحاقی 46 سازمان تأمین اجتماعی مکلف است نسبت به برقراری مستمری برای زنان سرپرست خانواری که ازدواج نموده‌اند و مستمری آنان قطع شده، اقدام کند./پرداخت‌کنندگان حق عضویت بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر می‌توانند از مزایای تامین اجتماعی استفاده کنند
با نظر نمایندگان مجلس، کلیه افرادی که حق عضویت بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر را پرداخت کرده اند در صورتی که در روستا یا شهر یا استان دیگری نیز ساکن باشند، می توانند از مزایای قانون تامین اجتماعی استفاده کنند.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه 6 خرداد) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بندهای الحاقی به ماده واحده بودجه سال 1392 کل کشور موافقت کردند که افرادی که حق عضویت بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر را پرداخت کرده اند، می توانند از مزایای قانون تامین اجتماعی استفاده کنند.
براساس بند الحاقی 43 کلیه افرادی که حق عضویت بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر را پرداخت نموده‌اند، درصورتی که در روستا یا شهر یا استان دیگری نیز ساکن باشند، می‌توانند از مزایای قانون استفاده نمایند. این حکم شامل افرادی است که در طول ایام اجرای قانون حق عضویت پرداخت کرده‌اند./


۷ خرداد ۱۳۹۲ ۱۳:۵۴
خبرگزاری خانه ملت 92/3/7 |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید