اخبار

نگاهی اجمالی بر بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار نیازمند

بر اساس سند چشم انداز بیست ساله ایجاد پوشش بیمه ای فراگیر یکی از الزامات کشور برشمرده شده و در قانون برنامه پنجم توسعه برنامه‌ها ی خاصی در این راستا توسط دولت تهیه و تنظیم شده است که ضابطه مند سازی بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار نیازمند یکی از اهم این برنامه‌ها می‌باشد.
از جمله مفاد قانونی در خصوص توسعه عدالت اجتماعی و حمایت از همه افراد کشور بخصوص زنان سرپرست خانوار عبارتند از : اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ماده 1 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی ، بند ج ماده 39 قانون برنامه پنجم توسعه ، ماده 27 قانون برنامه پنجم توسعه کشور.
یکی از برنامه‌های عملیاتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بر اساس منشور کاری آن، توانمند سازی افراد و خانوارهای آسیب دیده است که تغییر رویکرد از روش حمایتی به بیمه‌ای را به دنبال دارد.
در راستای اجرای بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانار نیازمند وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با همکاری نهادهای حمایتی(کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور)، سازمان تامین اجتماعی، صندوق بیمه اجتماعی روستاییان وعشایر و سازمان هدفمند سازی یارانه ها ، بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار شهری و روستایی را به عهده دارد.
از مهمترین مشکلات ایجاد شده در پوشش بیمه ای زنان سرپرست خانوار نیازمند، عدم پیش بینی اعتبار کافی در قوانین بودجه سنواتی کشور است که موجب عدم پرداخت به موقع حق بیمه این قشر می شود و این موضوع باعث ایجاد وقفه در سوابق بیمه ای افراد شده است، در نتیجه کسانی که در این مدت دچار حادثه، بیماری، فوت یا از کار افتادگی شوند مشمول مزایای بیمه نبوده و سوابق آنان نیز قابل استفاده نیست.
از طرف دیگر با توجه به تصویب آیین نامه اجرایی ماده 27 قانون برنامه پنجم توسعه (نظام تامین اجتماعی چند لایه) و با عنایت به اینکه زنان سرپرست خانوار یکی از اقشار مورد نظر نظام تامین اجتماعی چند لایه می باشند امید است با ابلاغ آیین نامه‌ی نظام مذکور و تدوین دستورالعمل‌های مربوطه مشکلات این قشر نیز مرتفع گردد. از اینرو پیشنهاد می‌شود تا اجرایی شدن ایین نامه‌ی مربوطه، اعتبار مورد نیاز در بودجه سنواتی کشور پیش بینی شده و در سررسید مقرر طبق تفاهمنامه دستگاههای حمایتی و بیمه‌گر در این خصوص، پرداخت گردد.

سیده رقیه حسینی
کارشناس مسئول محاسبات بیمه ای
دفتر بیمه های اجتماعی

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۰۹:۴۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید