اخبار

ضرورت پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی

نظام تأمین اجتماعی به عنوان ابزار استقرار امنیت و عدالت اجتماعی در بسیاری از کشورهای جهان جایگاهی ویژه و پوششی گسترده دارد. به عبارت دیگر، تأمین اجتماعی مقوله‌ای در حقوق انسانی، حاکمیت ملی و در جهت برقراری صلح و ثبات اجتماعی است. توسعۀ پایدار اقتصادی، سیاسی و مدنی هر کشور با کمیت و کیفیت خدمات تأمین اجتماعی رابطه‌ای مستقیم دارد. تأمین اجتماعی، به عنوان یکی از اصلی‌ترین مأموریتهای بخش عمومی، سهم عمده‌ای از هزینه‌های بودجه‌ای دولتها را به خود اختصاص می‌دهد.
سازمان تأمین اجتماعی به عنوان بزرگترین صندوق بیمه‌ای کشور حجم وسیعی از جمعیت جامعه را تحت پوشش خود قرار داده است و وظیفۀ اصلی آن ارائه خدمات و انجام تعهدات در قبال این اقشار می‌باشد. در سالهای اخیر به دلیل عواملی همچون کاهش نسبت شاغلان به بازنشستگان، عدم تعادل و توازن بین منابع و مصارف این صندوق مشاهده شده است. همچنین به منظور حمایت از اقشار آسیب‌پذیر قوانین حمایتی در حوزۀ بیمه‌ای وارد شده که این مسئله باعث تحمیل هزینه‌هایی به صندوق و ایجاد بار مالی برای دولت و یا به عبارتی بدهی شده است. تداوم وضع موجود بعلت کسری بودجه و عدم توان دولت برای پرداخت بدهی‌های خود از عواملی است که موجبات ا بین رفتن تعادل منابع و مصارف سازمان تأمین اجتماعی را فراهم می‌آورد.
بنابراین ضروری است جهت مقابله با این وضعیت و برون رفت از شرایط فعلی ضمن اتخاذ تمهیدات لازم به منظور تسویه بدهی‌های دولت به صندوق‌های بازنشستگی، به منظور ممانعت از ایجاد بدهی‌های جدید، قوانین بیمه‌ای که بار مالی برای دولت ایجاد کرده‎اند، حذف و یا در صورت امکان مورد اصلاح و بازنگری مجدد قرار گیرند.
همچنین به منظور کاهش وابستگی صندوقهای بازنشستگی به کمک از محل بودجۀ عمومی دولت در راستای ایجاد ثبات، پایداری و تعادل بین منابع و مصارف آنها به موجب ماده (26) قانون برنامۀ پنجم توسعه، باید تمهیداتی اندیشیده شود که حمایت‌های غیربیمه‌ای صندوقها کاهش یافته و به نهادهای حمایتی انتقال یابند.
در نهایت پیشنهاد می‌گردد به منظور تفکیک مؤلفه‌های نظام تأمین اجتماعی زیرساخت‌های لازم برای اجرا و پیاده‌سازی ماده (27) قانون برنامه پنجم توسعه که اشاره به برقراری و استقرار نظام جامع تأمین اجتماعی چند لایه با لحاظ حداقل سه لایه حمایتی و توانمند‌سازی، بیمه‌های اجتماعی و بیمه‌های مکمل بازنشستگی و درمان می‌کند، جهت تفکیک مؤلفه‌های نظام تأمین اجتماعی و ممانعت از ورود قوانین حمایتی در حوزه بیمه‌ای فراهم گردد.

سمیه اسدی
کارشناس مسئول محاسبات بیمه‌ای
دفتر بیمه های اجتماعی
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۰۹:۵۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید