اخبار

دانستنی های بیمه کارگران ساختمانی

 کارگر ساختمانی فردی است که به نحوی از انحا در رابطه با ایجاد، توسعه، تجدید بنا، تعمیرات اساسی و تخریب ساختمان به طور مستقیم اشتغال دارد و مشمول مقررات خاص از نظر بیمه و بازنشستگی نمی‌باشد.


کارگران شاغل در کارهای ساختمانی موسسات و سازمانهای دولتی یا وابسته به دولت ، وزارتخانه ها ،موسسات عمومی غیردولتی ، شهرداری ها بانک ها ، موسسات عام المنفعه ، کارخانجات داری پروانه بهره برداری مشمول قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی نبوده و لازم است کارفرما لیست حقوق و مزایا و حق بیمه آنها را به سازمان تامین اجتماعی ارسال و پرداخت نماید.

به موجب قانون بیمه کارگران ساختمانی ، کارگران می‌توانند پس از اخذ کارت مهارت فنی با ارایه مدارک لازم (کارت ملی، کارت مهارت فنی و شناسنامه) و ثبت نام در یکی از شعب صندوق تامین اجتماعی ، با پرداخت حق بیمه معادل 7 درصد دستمزد ماهیانه بیمه شوند.

کارت مهارت فنی: گواهیناه حاوی اطلاعات راجع به مشخصات هویتی، سطح مهارت و تاریخ صدور اعتبار و تمدید که توسط وزارت کار و امور اجتماعی (سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور) برای کارگران کارهی ساختمانی صادر می‌شود.

سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مکلف است همزمان با اجرای این آیین نامه، تمهیدات لازم را در خصوص آموزش مهارتهای مورد نیاز بازار کار بازآموزی و تجدید مهارت کارگر ساختمانی براساس شیوه نامه اجرایی طرح آموزش کارگران صنعت ساختمان (شماره 22162/200 مورخ 2/6/1387) فراهم و اجرا نموده و پس ازآموزش معارتهای مورد نیاز، نسبت به صدور کارت مهارت فنی برای آموزش دیدگان طرح مذکور اقدام نماید.
شرایط و ترتیب صدور، تمدید و تعلیق کارت معارت فنی و تعیین سطوح کارگران ساختمانی برای آموزش ، طبق ضوابط و مقررات مورد عمل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور از جمله آیین نامه صدور پروانه معارت فنی برای کارگران ماهر، موضوع تصویب نامه شماره 50351/ت 17613هـ مورخ 24/4/1376 می‌باشد.

۲۱ آبان ۱۳۹۳ ۱۳:۵۰

نظرات بینندگان

برات محمد نژاد
۱۳۹۴/۰۴/۰۵
0
2
9

سلام من آقا برات محمد نژاد کارگر ساختمانی گچ کر هستم کارت محارت فنی رادریافت کردم ولی بیمه نشدم من چی کارکنم


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید