اخبار

مصوبه مجلس به نفع کارگران ساختمانی بود؟

مصوبه مجلس به نفع کارگران ساختمانی بود؟
«سازمان تامین اجتماعی مکلف به تداوم پوشش بیمه کارگران ساختمان شد» این یکی از مصوبات مهم امروز مجلس شورای اسلامی بود. موضوعی که از مدت‌ها پیش بر سر آن بحث بود و حتی شورای نگهبان دوبار طرح مجلس درباره آن را بازگردانده بود. رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی در گفت‌و‌گو با تامین ۲۴ اصلاحیه تصویب شده فعلی را نسبت به طرح قبلی اتفاق مثبتی ارزیابی می‌کند
تامین24/«سازمان تامین اجتماعی مکلف به تداوم پوشش بیمه کارگران ساختمان شد» این یکی از مصوبات مهم امروز مجلس شورای اسلامی بود. موضوعی که از مدت‌ها پیش بر سر آن بحث بود و حتی شورای نگهبان دوبار طرح مجلس درباره آن را بازگردانده بود.

نمایندگان مجلس صبح امروز در جلسه علنی خود رای به اصلاح ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی دادند. این ماده به شرح زیر اصلاح شد:

سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت هفت درصد حق بیمه سهم بیمه شده (از کارگر) و پانزده درصد مجموع عوارض صدور پروانه (از مالک) نسبت به تداوم پوشش بیمه تمام کارگران ساختمانی اقدام کند. طبق این ماده، در صورت عدم تامین منابع لازم جهت گسترش پوشش بیمه‌ای کارگران با تصویب هیئت وزیران، افزایش سقف مجموع عوارض تا بیست درصد بلا مانع است. بر اساس این گزارش در تبصره ۴ این ماده عبارت بیست درصد حذف می‌شود. تبصره ۴ این ماده می‌گوید: مراکز دینی از قبیل مساجد، و تکایا، حسینیه‌ها و دارالقرآن‌ها از پرداخت بیست درصد سهم کارفرما معاف بوده و سهم کارفرما از محل ماده ۵ قانون تامین می‌شود.

به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir) اصلاحیه‌ای که امروز مصوب شد با اصلاحیه قبلی که شورای نگهبان آن را بازگرداند یک تفاوت عمده دارد. در اصلاحیه قبلی که به شدت مورد اعتراض نهاد‌های صنفی کارگری بود، سهم حق بیمه کارفرما ۱۲ درصد در نظر گرفته شده بود. اما در اصلاحیه فعلی سهم کارفرما بین ۱۵ تا ۲۰ درصد لحاظ شده است. یعنی اختیار به هیئت وزیران و دولت داده شده که اگر از کارفرما سهم کمتر از ۲۰ درصد دریافت شود، مابه التفاوت آن را باید خود دولت پرداخت کند.

مصوبه امروز به نفع چه کسی بود؟

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی در گفت‌و‌گو با تامین ۲۴ با ارزیابی مصوبه امروز مجلس گفت: «مصوبه امروز نسبت به آنچه پیش از این قرار بود اجرایی شود بهتر است اما ایده آل از نظر ما‌‌ همان قانون سابق بود که هنگام دریافت پروانه ساخت بر اساس متراژ حق بیمه دریافت می‌شد. در مصوبه امروز همین که آمده همه کارگران ساختمانی باید بیمه شوند نکته مثبتی است. البته بدیهی است باید کارگران واقعی با انجام بازرسی‌ها بیمه شوند»

اکبر شوکت در مورد جزئیات مصوبه امروز مجلس توضیح داد: «در اصلاحیه قبلی قرار بود سهم کارفرما ۱۲ درصد تعیین شود که این به ضرر کارگران بود. الان اما این رقم بین ۱۵ تا ۲۰ درصد تعیین شده که شرایط بهتری را فراهم می‌کند.»

به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir) این عضو هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی در مورد اینکه چه تعداد کارگر ساختمانی در انتظار بیمه شدن هستند و آیا مثل سابق دوباره به صورت سهمیه سالانه و به نوبت بیمه خواهند شد گفت: «عملا با مصوبه فعلی باید سهمیه‌ها برداشته شود و همه کارگران بیمه شوند. در حال حاضر ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه شده داریم و تقریبا همین تعداد هم در انتظار به سر می‌برند»

علت مخالفت شورای نگهبان با طرح قبلی

مجلس از تابستان امسال در تلاش‌ است با تغییر ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی شرایط جدیدی را برای بیمه آن‌ها تعیین کند. نمایندگان اولین بار این ماده قانونی را پایان مرداد امسال تغییر دادند. طرح آن‌ها شامل پیشنهادی جدید برای ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی و تبصره‌های ۱ و ۲ آن بود.

ماده ۵ طرح یاد شده به سازمان تامین اجتماعی تاکید می‌کرد ۷ درصد حق بیمه را از کارگران ساختمانی و بخشی از سهم حق بیمه کارفرما (معادل ۱۲ درصد مجموع عوارض و درآمد تامینی ناشی از صدور پروانه ساختمان) را از مالک دریافت کند و تبصره ۱ آن صراحت داشت مابه التفاوت ناشی از اجرای این حکم جهت پوشش ۲۰ درصدی حق بیمه سهم کارفرما بعد از اعلام سازمان تامین اجتماعی و پس از تائید وزارت کشور از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شود.

شورای نگهبان ضمن مغایر دانستن تبصره ۱ این طرح با اصل ۷۵ قانون اساسی گفته بود مجلس در این تبصره درآمدهایی که از قبل پیش‌بینی و محل مصرف آن تعیین شده را برای جبران مابه‌التفاوت ناشی از اجرای این ماده در نظر گرفته است.

اصل ۷۵ قانون اساسی می‌گوید طرح‏های قانونی و پیشنهاد‌ها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تأمین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.

نمایندگان در گام دوم (ماه گذشته) برای رفع ایرادهای شورای نگهبان به حذف تبصره ۱ این طرح رای دادند اما شورای نگهبان یکبار دیگر این طرح را با اصل ۷۵ قانون اساسی مغایر اعلام کرد. سازمان تامین اجتماعی از ابتدای سال جاری و در پی تلاش مجلس برای تغییر ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی هیچ کارگر ساختمانی را بیمه نکرده است.
۱۷ آذر ۱۳۹۳ ۱۱:۲۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید