اخبار

لزوم ایجاد توازن میان حقوق و هزینه‌های بازنشستگان

در ماه‌های پایانی سال جاری، لایحه بودجه سال آینده کشور با تعامل و تفاهم دولت خدمتگزار و مجلس شورای اسلامی محترم بررسی و کندوکاو می‌شود. البته دولت در ردیف‌های بودجه ثبات اقتصادی، جلوگیری از رشد تورم، رفع رکود، افزایش نرخ رشد اقتصادی، تراز تجاری کشور، کاهش حجم نقدینگی، تأدیه معوقات بانکی و پیشگیری از پاره‌ای اسراف و تبذیر‌ها را در نظر داشته است. با این حال شرایط دشوار اقتصادی بازنشستگان و عدم توازن میان حقوق دریافتی و هزینه‌های متعارف جاری آنان نیز باید در جریان بررسی‌های دولت و مجلس مردمی، مورد ارزیابی و واکاوی جدی قرار گیرد.

توقع بجای بازنشستگان که بیش از نیمی از آنان از حقوق‌های پایه و حداقلی در حد یک میلیون تومان برخوردارند، صرفاً با افزایش حقوقشان به طور سنواتی به میزان نرخ رشد تورم، بی‌تردید مجموع دریافتی شان حتی بخشی از هزینه‌های جاری و روزمره‌شان را پوشش نخواهد داد و گرهی از مشکلاتشان باز نخواهد کرد.

این در حالی است که آمارهای رسمی، خط فقر را در سال ۱۳۹۲ در خانوارهای شهری نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و منابع کار‌شناسی آن را تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برآورد کرده‌اند و این ارقام در سال ۱۳۹۳ به خاطر افزایش بهای بسیاری از کالا‌ها و خدمات رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و به ظن قوی در سال ۱۳۹۴ باز هم رشد خواهد داشت.

از نگاهی دیگر، براساس داده‌های آماری، جمعیت بازنشستگان کشور در سال جاری حدود ۵/ ۵ میلیون نفر و با احتساب میانگین خانوار بالغ بر ۲۲ میلیون نفر می‌باشند که نزدیک به یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

با این واقعیات و ارقام روشن، جمعیت بزرگ و سرافراز بازنشستگان که بهترین سال های عمرشان را صرف خدمات رسانی، سازندگی و آبادانی کشور نموده‌اند، اینک در دوران بازنشستگی که فصل نوین زندگی و مرحله آسایش و آرامش است نباید با تنگدستی، محرومیت و شرمساری از خانواده زندگی پررنجی را سپری نمایند.

قدر مسلم، بازنشستگان قشری تاثیرگذار در جامعه و آیینه تمام نمای شاغلان می‌باشند و اگر این قشر مورد توجه و امعان نظر بیشتری واقع شوند، انگیزه‌ای برای ارایه خدمات افزون‌تر و بازدهی بالای کاری شاغلان و همچنین امیدواری و اعتماد آنان به آینده خواهد شد و در این منظومه رشد تولید ناخالص داخلی، توسعه و رفاه همگانی شتاب می‌گیرد.

مصطفی منتظر المهدی - مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران

۶ بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۴۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید