اخبار

سهم شرکای اجتماعی در صندوق‌های بازنشستگی افزیش خواهد یافت

سهم شرکای اجتماعی در صندوق‌های بازنشستگی افزیش خواهد یافت
وزیر کار با بیان اینکه فهم درستی در مورد صندوق‌ها وجود ندارد گفت متاسفانه بسیاری هنوز تصور می‌کنند صندوق‌ها خصولتی اداره می‌شوند در صورتی که صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی جایگاه ویژه‌ای در همه نظام‌ها اعم از لیبرالی یا سوسیالیستی دارند و هدف دولت یازدهم حاکم کردن شرکای اجتماعی بر صندوق‌های بازنشستگی است.

علی ربیعی در دومین همایش جهت گیری‌های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رویکرد اقتصاد مقاومتی گفت ‌راز تحرکت صندوق‌ها و ارتقای جایگاه آن‌ها بالا بردن بهره وری و کارآیی و اقتصادی کردن فعالیت آن‌هاست.

وی ادامه داد: در استراتژی‌های خود همواره این شعار را دنبال کرده و به عنوان یک چشم انداز دست یافتنی مدنظر قرار داده‌ام که صندوق‌ها به مثابه موتور محرک رشد و توسعه کشور هستند اما متاسفانه در مورد صندوق‌ها با یک نوع بیماری از فهم صندوق روبرو هستیم.

از محل برگزاری همایش مذکور، ربیعی ادامه داد: هم در نظام‌های لیبرال مثل آمریکا و یا در کشورهایی مانند فرانسه که پیشینه سیاستهای چپ گرایانه را دارند، صندوق‌ها جایگاه خاصی در بخش اقتصاد دارند.

وی افزود در کشورهای تازه صنعتی شده مثل کره و برزیل هم صندوق‌ها به عنوان بخش قابل توجه در اقتصاد کشور مطرح هستند ولی متاسفانه در کشور ما به صندوق‌ها انگ خصولتی زده می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که صندوق‌ها نهادی اقتصادی تعریف شده و کاملا منطبق بر تئوری و نظریه اجتماعی هستند، گفت: صندوق‌ها با پولهای اندک افراد پایین جامعه شکل گرفته‌اند و برنامه من این است که شرکای اجتماعی را در صندوق‌ها بیشتر حاکم کنم.

به گفته وی، اگر چهره بهره وری از صندوق‌ها ارائه نشود و آن‌ها به نقطه‌ای دست نیابند که فاصله سرمایه‌های موجود در آن‌ها با بخش خصوصی کم شود، هرگز به کارایی و بهره‌وری نخواهند رسید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که صندوق‌ها نوعی شکل دادن به رفتار اقتصادی مردم هستند تصریح کرد: در بورس مردم حرکت صندوق‌ها را رصد کرده و براساس آن سهام خرید می‌کنند لذا معتقدم می‌توانیم با پول شرکای اجتماعی کار کنیم و صندوق‌ها را توسعه دهیم.

وی تاکید کرد: باید روزی این ظرفیت را در صندوق‌ها ایجاد کنیم که آمادگی پذیرش سرمایه‌های مردمی را داشته باشند چرا که صندوق‌ها با جمع‌آوری پول‌های خرد قادر به انجام کارهای بزرگ هستند.

ربیعی با تاکید بر ضرورت هم افزایی شرکت‌های تابعه و زیر مجموعه این وزارتخانه اعلام کرد: هرچه تلاش کردیم پول‌های شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار به بانک رفاه کارگران یا بانک توسعه تعاون منتقل شود موفق نشدیم و این میزان حتی به دو تا سه درصد هم نرسید. در حالی که بانک‌های رفاه و توسعه تعاون متعلق به ما است اما پول‌های افراد تحت پوشش زیرمجموعه‌های آن به بانک‌های دیگر می‌رود. لذا باید این هم‌افزایی در جهت استفاده از منابع درون جمعی به وجود آوریم.

۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ۱۰:۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید