اخبار

انتقاد از اجرا نشدن کامل قانون بیمه کارگران ساختمانی از سوی تامین اجتماعی

انتقاد از اجرا نشدن کامل قانون بیمه کارگران ساختمانی از سوی تامین اجتماعی
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از اجرا نشدن کامل قانون بیمه کارگران ساختمانی از سوی تامین اجتماعی، گفت: با توجه به تصویب قانون تکمیلی درمجلس حل بیمه کارگران ساختمانی هنوز به نتیجه نرسیده است.

علیرضا محجوب در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، درخصوص بررسی بیمه کارگران ساختمانی و اتباع خارجی در کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: بیمه کارگران ساختمانی و اتباع خارجی دو موضوع کاملا متفاوت هستند و در حال حاضر بررسی حضور نیروی کار خارجی در کشور در اولویت قرار دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مهم‌ترین مشکل حضوراتباع خارجی فعالیت آنان در حوزه ساخت و ساز است که تاکنون شکایت‌های بسیاری به اعضای کمیسیون اجتماعی و فراکسیون کارگری رسیده است.

وی افزود: متاسفانه فعالیت اتباع بیگانه در مشاغل ساختمانی، مشکلات بسیاری را برای کارگران داخلی به وجود آورده به طوریکه این قشر از جامعه در هر نشستی معترض اشغال بازارکار توسط نیروهای بیگانه هستند، البته علاوه براین موضوع طبق آخرین قانون مصوب شده ازسوی مجلس انتظارحل بیمه کارگران ساختمانی وجود داشت که این مورد هم هنوز به نتیجه دست نیافته است.

محجوب با بیان اینکه درخصوص بیمه کارگران ساختمانی قانون تکمیلی در مجلس مصوب شد، تصریح کرد: ازسازمان تامین اجتماعی انتظار می رفت که این قانون را به شکل کامل اجرا کند، تا دیگر شاهد وجود کارگر ساختمانی بدون بیمه؛ متقاضی شاغل در حرفه ساختمانی با داشتن پروانه کار نباشیم اما تاکنون این قانون به شکل کامل و صحیح اجرا نشده است.

این نماینده مردم درمجلس نهم، گفت: ازسال 86 تا 89 بحث بیمه کارگران ساختمانی مورد بررسی قرارگرفته و در سال 89 این قانون شکل عملیاتی به خود گرفته است، البته در6 ماه اول سال 89 برای بار اول اجرا شده و تاکنون استمرار داشته است که طبق برخی گزارش ها تا کنون 600 هزار نفر ازبیمه کارگران ساختمانی استفاده کردند.

وی تاکید کرد: همچنین این قانون دو یا سه بار اصلاح شده که در آخرین اصلاحیه مبلغ دریافتی برای حق بیمه مشخص شد، ازسوی دیگر براساس محاسبات صورت گرفته، مبلغ موردنظر برای حق بیمه کارگران تعداد یک میلیون و چهارصد هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌داد که در رقم نهایی این تعداد به یک میلیون و هشتصد هزار نفر افزایش پیدا کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره اینکه چرا تامین اجتماعی به پرداخت بیمه کارگران ساختمانی توجه نمی‌کند، گفت: به طور قطع کارگر می‌تواند نسبت به بی توجهی کارفرما در زمینه پرداخت نکردن حق بیمه شکایت کند که این موضوع به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ شده است، هرچند که تذکرها نسبت به این مورد همچنان ادامه دارد./

۲۴ فروردین ۱۳۹۴ ۱۵:۲۵

نظرات بینندگان

سجادمحمدی
۱۳۹۴/۰۷/۲۱ Iran
0
0
0

با سلام اجرایی شدن کجا بود الان بیمه پدر بنده رو هم دوباره قطع کردن و دیگه نمی تونیم حق بیمه براش بریزیم. به دلیل اینکه در بنده در استان کرمان کارگری میکرده و حالا کار اونجا تموم شده و اومد تهران ، از شعبه 1کرمان زنگ زدن گفتن چون از کرمان به تهران رفتی
بیمه رو قطع می کنیم ؟ مگه گفته نشده بیمه کارگران فصلی ، مگه میشه ه کارگر دائم تو یکجا کار داشته باشه آیا کارگر ساختمان تا چند سال برای تکمیل کردن یک ساختمان می تونه کار کنه؟09125454731


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید