اخبار

ابتکار بلژیکی ها برای بیمه بیکاری

ابتکار بلژیکی ها برای بیمه بیکاری

خبر‌ها حاکی از آن است که آمار بیکاری بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ رشد روزافزونی داشته و به طور متوسط به حدود ۵۰ درصد در اروپا می‌رسد. ولی این روند در بلژیک ثابت بوده و کار‌شناسان معتقدند که این روند مثبت به دلیل عوامل اقتصادی و نیز سیاست‌های اشتغال پدید آمده است.

دولت بلژیک طی ۱۰ سال گذشته به مرور راهکار کلی پیشگیری و فعال سازی را در طرح بیمه بیکاری این کشور وارد می‌کند. این راهکار تأثیر به سزایی در بهبود وضعیت بیکاری در بلژیک دارد. در طول بحران جهانی سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹، میزان بیکاری بلژیک نسبت به متوسط بیکاری در کشورهای اروپایی افزایش کم تری داشت و نیز در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و پس از بحران رشد نزولی شدت گرفت و در سال ۲۰۱۲ به ثبات رسید.

میزان آمار بیکاری بلژیک در دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی بسیار شدت گرفت و بیکاری‌های طولانی مدتی را برای افراد به دنبال داشت. تحلیلگران سازمان‌ها و بازارهای کار بین المللی شرایط را به طرح بیمه بیکاری نسبت داده‌اند که بسیار غیر فعال بوده و باعث ترغیب بازارهای کار به مشارکت در این قبیل طرح‌ها نمی‌شد. لازم به ذکر است، بلژیک یکی از تنها کشورهایی است که حق استفاده از مزایای بیکاری در آن محدودیت زمانی ندارد.

* راهکار پیشگیرانه جدید

هدف دولت‌های موفق طی سال‌های اخیر معرفی هر چه بیشتر افراد به بازارهای کار جهانی و کاهش شمار بیکاران به خصوص بیکارانی است که مدت‌ها از اشتغال به دور بوده‌اند. این هدف به دولت اجازه می‌دهد تا بتواند بخشی از ایده‌های خود را عملی کنند که می‌توان به برخی از آن‌ها اشاره کرد: ارائه واکنش مناسب نسبت به تقاضای جویندگان کار، افزایش شمار شاغلان، حمایت از رشد اقتصادی، برنامه‌های اجتماعی مالی و افزایش رفاه اجتماعی. کاهش هزینه‌ها به خصوص هزینه‌های غیر فعال براساس طرح بیمه بیکاری که باعث عدم تمایل افراد در بازگشت به کار می‌شود، بقاء موقعیت مالی را از طرح تأمین اجتماعی تضمین می‌کند.

پیش از این، برخی اقدامات فعال سازی ارائه شده بودند ولی راهکارهای جدید به مرور و به طور اصولی و با توجه به اصلاحات عظیم از سال ۲۰۰۲ آغاز شدند. تمام اقدامات بعدی بیمه بیکاری اتخاذ شده از سوی دولت به طور سیستماتیک بر مسئله فعال سازی و پیشگیری متمرکز شده‌اند. این راهکار، بخشی از سیاست‌های گسترده اشتغال است که از سوی مقامات محلی و فدرال اتخاذ شده و عرضه و تقاضای کار را مورد توجه قرار می‌دهد.

به برخی از مهم‌ترین اصلاحاتی که در زمینه بیمه بیکاری در بلژیک صورت گرفته، اشاره می‌شود:

در سال ۲۰۰۲، سن کارگرانی که دیگر در فهرست جویندگان شغل ثبت نام نکرده‌اند، از ۵۰ به ۵۸ سال افزایش یافت. این میزان در سال ۲۰۱۳ براساس آمار واقعی بیکاری در مناطق محل سکونت افراد بیکار، از ۶۰ به ۶۵ سال رشد داشته است.

· از سال ۲۰۰۲، افراد بیکاری که حداقل ۵۰ سال داشته و به منظور خوداشتغالی به کار باز می‌گردند، علاوه بر حقوق، کمک هزینه ثابتی برابر ۱۹۸ یورو در ماه از سوی طرح بیمه بیکاری دریافت می‌کنند. در سال ۲۰۱۳، این سن به ۵۵ سال افزایش یافت. حدود ۲۰ هزار کارگر مشمول دریافت این کمک هزینه هستند.

· طرح Activa که در سال ۲۰۰۲ مورد استفاده قرار گرفت استخدام دراز مدت افراد بیکار (بیش از یک سال) را در شرکت‌های بخش خصوصی و از طریق کاهش همکاری کارفرمایان تأمین اجتماعی و فعال کردن مزایای بیکاری تقویت می‌کند. کمک هزینه ثابت برابر ۵۰۰ یورو در ماه برای مشاغل تمام وقت در ۱۶ تا ۳۶ ماه نخست اشتغال که کارفرما ممکن است از حقوق افراد کسر کند، ادامه می‌یابد. در مجموع ۳۰ هزار کارگر براساس این طرح استخدام می‌شوند.

* نکات مثبت

در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، اثرات مثبت اصلاحات صورت گرفته‌ای که در بخش بالا اشاره شد خود نمایی کرده و بعد از بحران اقتصادی و مالی سال ۲۰۰۸ نیز این اصلاحات ادامه یافت. در سال ۲۰۰۷، نرخ بیکاری در بلژیک با ۷. ۵ درصد بیشتر از متوسط ۷. ۲ درصدی اروپا بوده است. ولی آمار بیکاری در این کشور در سال ۲۰۱۲ با ۷. ۶ درصد نسبت به متوسط ۱۰. ۵ درصد متوسط بیکاری در اروپا، کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد. همچنین اشتغال در بلژیک بیش از هر زمان دیگری رشد داشته است.

طبق گزارشات رسیده از کمیسیون اروپا، نرخ بیکاری در دراز مدت و بیش از یک سال یعنی بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ تنها در ۳ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا کاهش نشان می‌دهد و بلژیک نیز یکی از همین ۳ کشور است. شمار افراد زیر ۵۰ سال بیکار که مدت‌های طولانی جویای کار بوده‌اند (بیش از ۲ سال) تا بیش از ۴۰ درصد افت داشته است.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۳:۳۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید