اخبار

راه حل‌های پیشنهادی برای وصول مطالبات تامین اجتماعی از دولت

از بدهی انباشته دولت به تامین اجتماعی به عنوان یکی از مشکلات اساسی این سازمان نام برده می‌شود. رقم این بدهی کلان که آغاز آن را باید از سال ۱۳۵۴ دانست، تا پایان سال ۹۳ به حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. اکنون پیدا کردن راه حلی برای وصول این رقم هنگفت به یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران بزگ‌ترین صندوق بیمه‌ای تبدیل شده است. در هفته‌های اخیر زمزمه‌هایی در مورد پیدا شدن راه حل‌هایی برای وصول این بدهی شنیده می‌شد که صحت آن‌ها را از دکتر حسین مشیری تبریزی، مدیر کل دفتر اموری ذخایر و سرمایه گذاری سازمان تامین جویا شدیم.

آیا مدیران سازمان تامین اجتماعی و دولت برای وصول بدهی‌ها به راه حل‌های مشخصی رسیده‌اند؟ دکتر حسین مشیری تبریزی در پاسخ به این سوال به تامین ۲۴ گفت: «طی جلساتی که کمیته وصول مطالبات سازمان تامین اجتماعی برگزار کرد به چند مورد پیشنهادی رسیده‌ایم که مشروح آن‌ها طی نامه‌ای از سوی مدیرعامل سازمان به وزیر ارسال شد اما هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است»

مدیرکل دفتر امور ذخایر و سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی درباره جزئیات این موارد پیشنهادی توضیح داد: «پیشنهاد سرمایه گذاری سازمان در یک منطقه آزاد تجاری، در نظر گرفتن ردیف بودجه، انتشار اوراق قرضه و اسناد خزانه، واگذاری پروژه‌های نیمه تمام دولتی، اسکله‌های حمل و نقل باری کشتیرانی و... از جمله موارد پیشنهادی هستند که در جلسات آینده قرار است درباره جزئیات آن‌ها بحث شود.»

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که در صورت موافقت با این موارد چه میزان از مطالبات تامین اجتماعی وصول خواهد شد، گفت: «بستگی به توانایی و راهکارهایی دارد که در هرکدام استفاده می‌شود. به طور مثال در مورد اسناد خزانه و اوراق قرضه سالانه مبلغی بین هزار تا ۲ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. ضمن اینکه باید توجه داشت چون سازمان تامین اجتماعی قصد ندارد در امور اقتصادی به رقیب بخش خصوصی تبدیل شود همه موارد پیشنهادی طرح‌هایی هستند که بخش خصوصی توان ورود به آن‌ها را ندارد.»

او در پایان تاکید کرد میزان بدهی انباشه دولت به سازمان تامین اجتماعی تا پایان سال ۹۳، حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۵:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید