اخبار

نمره منفی تامین اجتماعی به دولتها

پدیده مزمن تولید و انباشت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی از رژیم گذشته آغاز و در تمامی ادوار مجلس‌ها و دولت‌های پس از انقلاب با تداوم و تزاید همراه بوده است. رشد این بدهی‌ها در دهه گذشته روند صعودی مضاعف و متزایدی را شاهد بوده است .این مسئله سازمان تامین اجتماعی را از بخش قابل توجهی از حق بیمه‌ای که بایستی هر ماه و هر سال دریافت و بر اساس آن خدمات و تعهدات خود را در قبال بیمه شدگان و مستمری بگیران انجام دهد محروم و این سازمان بزرگ را با بحران نقدینگی جدی مواجه ساخته و می‌سازد.
تولید و انباشت سنواتی بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی صرف نظر از عدم وصول بموقع منابع، عدم سرمایه گذاری بهنگام، عدم بهره مندی از انباشت و ارتقای ارزش ذخائر، باعث می‌شود که این سازمان متحمل هزینه پول و هزینه تامین نقدینگی شود. بنابراین با عدم پرداخت حق بیمه‌های جاری تعهد شده از سوی دولت و عدم ادای بدهی‌های سنواتی دولت، سازمان تامین اجتماعی مجبور است برای تامین نقدینگی یا سهام و ذخائر خود را بفروشد و یا تسهیلات بگیرد که هزینه تامین مالی برای سازمان را به شدت بالا می‌برد.
متاسفانه در بسیاری از کشورها به جهت آنکه حساسیت زیادی در مورد استقراض از بانک مرکزی و نظام بانکی وجود دارد و موانع قانونی، ساختاری و فنی زیادی بر سر راه دولت‌ها برای استقراض از بانک مرکزی گذاشته شده است، دولت‌ها به سمت استقراض از سازمان‌های بیمه‌گر اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی حرکت کرده‌اند. اما در ایران چون قالب سازمان‌های بیمه‌گر اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی دولتی دچار کسری بوده و بدهکارند، غالب استقراض دولت در قالب تولید و انباشت بدهی در مورد سازمان تامین اجتماعی شکل می‌گیرد.
این اقدام بدان معناست که دولت‌ها به جای استقراض از بانک مرکزی، دست در جیب کارگران کرده و از سازمان تامین اجتماعی استقراض می‌کنند .علی‌رغم اینکه مجلس، رسانه‌ها، افکار عمومی و حتی صاحبنظران و اقتصاددانان موضوع استقراض دولت‌ها از بانک مرکزی را رصد می‌کنند و بر روی آن حساسیت دارند ولی متاسفانه در خصوص استقراض دولت‌ها از سازمان تامین اجتماعی حساسیت نشان نمی‌دهند. اگر دولت فعلی در ادامه فعالیت خود همانند دو سال اول دوره خود نسبت به بازپرداخت بدهی‌های تامین اجتماعی عمل کند؛ این یک نمره منفی بزرگ خواهد بود و باعث می‌شود که دولت قبل در خصوص بازپرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی نمره بهتری نسبت به سایر دولتها بگیرد.

علی حیدری؛ نایب رئیس هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی

۵ خرداد ۱۳۹۴ ۱۵:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید