اخبار

۵ هزار میلیارد تومان ازبودجه تامین اجتماعی سود سرمایه گذاریها است

۵ هزار میلیارد تومان ازبودجه تامین اجتماعی سود سرمایه گذاریها است
مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه تأمین اجتماعی ناشی از سود سرمایه گذاریهاست که در مجموع این بودجه توسط هیات امنای سازمان تصویب می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید تقی نوربخش در دیدار اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان نیز از بودجه سازمان تأمین اجتماعی از سود ناشی از سود سرمایه گذاریهاست که در مجموع این بودجه توسط هیات امنای سازمان تصویب می شود.

سازمان تأمین اجتماعی ۳۹میلیون و۷۰۰ هزار نفر از جمعیت کل کشور را تحت پوشش دارد که از میان این تعداد، ۱۳میلیون و۲۰۰ هزار بیمه شده اصلی است که ۹میلیون آنها بیمه شدگان اجباری و نیروهای مولد کشور محسوب می شوند که طبق ماده ۲۸قانون تأمین اجتماعی، ۲۰درصد حق بیمه سهم کارفرما و ۷درصد سهم بیمه شده است و ۳درصد باقی مانده را دولت می‌پردازد.

وی افزود: مابقی بیمه شدگان اصلی شامل ۴میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند که مشتمل بر بیمه شدگان خویش فرما، مشاغل آزاد، بیمه شدگان حمایتی است که دولت تقبل یارانه در مورد آنها را برعهده گرفته است و همچنین ۴۰صنف دیگر که دولت بر اساس تکلیف مجلس یا از محل هدفمندی یارانه ها، سهمیه ای از حق بیمه آنها را تقبل کرده است.

وی با بیان اینکه ۲میلیون و ۷۰۰هزار مستمری بگیر اصلی از خدمات تامین اجتماعی برخوردارند، تصریح کرد: این جمعیت با احتساب افراد تبعی حدود ۵میلیون مستمری بگیر تحت پوشش سازمان می شوند.

نوربخش با بیان اینکه همه افراد تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی از خدمات درمانی استفاده نمی‌کنند،گفت: برخی از سازمان ها هفت بیست و هفتم حق بیمه را به عنوان پورسانت از سازمان دریافت می کنند تا خدمات درمانی را دستگاه مذکور به کارکنان ارائه کند.

وی ادامه داد: خدمات سازمان تأمین اجتماعی از طریق ۵۰۷شعبه اصلی، ۴۰۰شعبه اقماری و کارگزاری به بیمه شدگان و مستمری بگیران ارائه می شود.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه خدمات درمانی از طریق ۸۰ بیمارستان و ۳۵۰ مرکز درمانی ملکی به صورت رایگان به بیمه شدگان ارائه می شود، گفت: همچنین این سازمان دیگرخدمات مورد نیاز بیمه شدگان را از طریق خرید خدمت از مراکز درمانی طرف قرار داد به آنها عرضه می کند.

نوربخش اظهار کرد: این سازمان علاوه بر ارائه خدمات درمانی، ۱۸نوع خدمت مانند بیمه بیکاری، غرامت دستمزد، از کارافتادگی و مستمری به جمعیت تحت پوشش ارائه می کند.

وی ادامه داد: تمام ابعاد زندگی مستمری بگیران تحت تأثیر سیاستگذاری در خصوص منابع و مصارف سازمان است و هزینه های درمان این اقشار حدود ۳برابر نیروهای مولد است.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: بودجه سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری ۶۰هزار میلیارد تومان است.

نوربخش گفت: حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان نیز از بودجه سازمان تأمین اجتماعی از سود ناشی از سود سرمایه گذاریهاست که در مجموع این بودجه توسط هیات امنای سازمان تصویب می شود.مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی خاطر نشان کرد: برای پایداری سازمانهای بیمه گر باید حدود ۳۰تا ۴۰درصد از منابع جاری برای نسل بعد سرمایه گذاری شود و این در صورتی است که سازمان دارای مدیریت کارآمد باشد تا ارزش افزوده خلق کند.

وی با قیاس بودجه سالهای ۸۰ و ۹۲ سازمان تأمین اجتماعی گفت: در سال ۸۰ بودجه سازمان ۳هزار و۶۰۰ میلیارد تومان بوده که یک هزار میلیارد تومان از آن را سرمایه گذاری کردیم، اما در مقابل سازمان در سال ۹۲ بودجه ۳۰هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی بود که ۵۰۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه نیز داشتیم و همچنین ۷۰۰تا ۸۰۰میلیارد تومان از بانک رفاه استقراض داشته‌ایم.

نوربخش گفت: در سال ۸۰ بدهی دولت ۲هزار و۷۰۰میلیارد تومان بود در صورتی که در سال ۹۲ بر اساس صورتهای مالی سازمان حسابرسی به ۵۶ هزار میلیارد تومان رسید که تا پایان ۹۳ بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی ۹۲هزار میلیارد تومان شده است.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس اعلام سازمان مدیریت و برنامه ریزی فقط بدهی دولت در سال جاری ۱۵هزار و۹۰۰میلیارد تومان است که به بدهی سال قبل اضافه می شود.

نوربخش با بیان اینکه از سال تاسیس این سازمان تا سال ۸۳ پایداری مالی در سازمان حاکم بوده است و فقط سه تعهد توسط دولت ایجاد شده بود، گفت: در فاصله سالهای ۸۳ تا ۹۰، ۲۲ مورد تکلیف برای سازمان ایجاد شد که منابع سهم کارفرمایی را باید دولت پرداخت کند .

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه رقم کلان بدهی دولت فقط برای سهم سه درصد سهم دولت بابت پرداخت حق بیمه نیست، تاکید کرد: غالب این بدهی ها متعلق به سهم کارفرمایی دولت و تکالیف بدون تأمین منبع مالی است .

وی با اشاره به ورود سازمان به حاشیه ها در سال های ۹۰، ۹۱ ونیمی از سال۹۲ گفت: سازمان تأمین اجتماعی برای ایجاد امنیت خاطر ذینفعان بوجود آمده است، اما متاسفانه در آن سالها از ماموریت و کارکرد اصلی خود خارج شده بود که اولین اقدام در سال ۹۲ خروج از حاشیه ها و احیای اعتماد بیمه شدگان بود.

نوربخش با بیان اینکه سعی کردیم در انتصابات مدیران تعهد وپاکدستی مدیران لحاظ شود، افزود: راهبرد سازمان از مسایل سیاسی و مافیای اقتصادی دور شده و رضایتمندی و ارتقا خدمات را مورد تاکید قرار داده است.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به دو اتفاق در دولت تدبیر و امید گفت: افزایش ۲۵ درصدی مستمری مستمری بگیران در سال های ۹۲ و۹۳ از برنامه های این دولت است، این در حالی است که در سالهای ۸۴ تا ۹۱ رشد مستمری ها ۶تا ۱۵درصد بوده است.

نوربخش به اجرای طرح تحول سلامت توسط دولت اشاره کرد و گفت: در سال ۹۲ سازمان تامین اجتماعی در بخش خرید خدمت ۴۵۰۰میلیارد تومان و در سال گذشته ۸هزار میلیارد تومان هزینه کرده است.

وی خواستار تقویت تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی شد و از برگزاری چنین جلساتی استقبال کرد.

۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید