اخبار

بیمه در بزرگترین کشور نیروی کار

بیمه در بزرگترین کشور نیروی کار
چین با جمعیتی در حدود یک میلیارد و 400 میلیون نفر، پر جمعیت ترین کشور و دومین اقتصاد بزرگ جهان به حساب می آید که با 475 میلیون نیروی فعال حدود دو سوم کل نیروی کار دنیا را تشکیل می دهد. اولین قانون ملی بیمه اجتماعی کشور چین در اکتبر سال 2010 میلادی به تصویب رسید و در ژوئیه سال 2011 میلادی به اجرا درآمد. این قانون جدید توانست عمده طرح های موجود در تامین اجتماعی را یکپارچه کند.

به نقل از سازمان بین المللی کار، طرح های آزمایشی مستمری روستایی به تدریج در قالب حمایت اجتماعی و حساب های انفرادی تا سپتامبر 2010 توسط 508 بخش و شهرهای پکن، شانگهای، چونگ کینگ اجرا شد. کارکنان دولت ، سازمان های حزبی، موسسات فرهنگی، علمی و آموزشی تحت پوشش سیستم های ویژه مبتنی بر اعتبارات دولتی و مدیریت کارفرماها قرار می گیرند.

* بازنشستگی در چین

بیمه مستمری به مردان 60 ساله و زنان 50 ساله تعلق و همچنین بیمه شده بایستی حداقل 15 سال تحت پوشش بیمه قرار داشته باشد. در صورتی که شخص بیمه شده در مشاغل سخت و زیان آور اشتغال داشته باشد، 55 سال برای مردان و 45 سال نیز برای زنان و با دارا بودن حداقل 10 سال پوشش بیمه ای یا سابقه بیمه ای برای بازنشستگی و دریافت مستمری کافی است.

در بسیاری از استان های چین، بیمه شدگانی که با کمتر از 15 سال سابقه پرداخت حق بیمه به سن بازنشستگی رسیده اند، می توانند مبلغ مشخصی پرداخت کرده یا به پرداخت حق بیمه خود ادامه دهند تا بتوانند شرایط دریافت مزایای مستمری ماهیانه را احراز نمایند.

در برخی مناطق همانند پکن، مستمری رفاهی ماهیانه مبتنی بر محل سکونت فرد به ساکنان مناطق شهری و روستایی پرداخت می شود که به سن بازنشستگی رسیده و تحت پوشش هیچ طرح بازنشستگی نیستند.

* مستمری از کار افتادگی در چین

کارشناسان درمانی چین با تشکیل کمیته ای به بررسی و ارزیابی توانایی انجام کار در بیمه شده می پردازند تا با تشخیص از کارافتادگی کلی جهت اشتغال و عدم احراز شرایط برخورداری از مستمری بازنشستگی پیش از موعد به وی تعلق گیرد.

* مستمری بازماندگان

مبلغ مشخصی معادل 6 تا 12 ماه از آخرین حقوق و دستمزد متوفی بر مبنای تعداد بازماندگان تحت تکفل پرداخت می شود.

* هزینه کفن و دفن

مبلغ مشخصی است که معادل میانگین 2 ماه حقوق و دستمزد محلی در سال گذشته به همسر، فرزندان، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ بیمه شده پرداخت می شود. جهت فوت اعضای درجه یک خانواده که تحت تکفل بیمه شده بوده اند نیز معادل 33 تا 50 درصد از میانگین ماهیانه حقوق و دستمزد محلی یا حقوق و دستمزد کارگاه در سال گذشته بسته به سن فرد متوفی پرداخت می شود.

* بیمه کشاورزان چینی

کشاورزان تحت پوشش طرح خدمات درمان تعاونی روستایی، نرخ حق بیمه ثابت 20 یوآن در سال را به صندوق مشترک برنامه که با حق بیمه ترکیبی دولت مرکزی و محلی حدود 80 یوآن مطابقت داده می شود، پرداخت می کنند ( این مبلغ به نسبت هر استان متغییر است) افراد بیمه شده تحت طرح بیمه درمانی شهرنشینان غیر حقوق بگیر، سالیانه حق بیمه ای معادل 200 یوآن تا 300 یوآن (جهت افراد بالغ) و سالیانه حدود 100 یوآن (جهت فرزندان) پرداخت می نمایند.

مزایای بیکاری برای شهروندان چینی
به نقل از سازمان بین اللمللی کار، فرد بیکار باید واجد شرایط زیر باشد:

* حداقل یکسال سابقه کار در شغل تحت پوشش بیمه را داشته و به صورت غیر اختیاری (به این معنا که به دلیل عدم انجام صحیح امور اخراج نشده باشد) بیکار شده باشد؛

* فرد بیکار نباید مزایای بازنشستگی دریافت کند و تنها برای یافتن شغل نام نویسی کرده و به طور منظم گزارشی از جستجو برای یافتن شغل را به نمایندگی های کاریابی محلی ارائه و فعالانه در جستجوی شغل باشد.

* مطالبه برای دریافت مزایای بیکاری باید 60 روز بعد از انقضای قرارداد یا فسخ قرارداد صورت گیرد.

* مزایا درصورت امتناع فرد از پیشنهاد شغلی مناسب قطع یا تعلیق می شود.

* میزان مزایا توسط دولت های محلی در سطحی بالاتر از مزایای حمایت محلی دولتی اما کمتر از حداقل حقوق و دستمزد محلی تعیین می شود.

* سازمان های مجری

وزارت منابع انسانی و تامین اجتماعی و دپارتمان مستمری ها نظارت و سرپرستی کلی را ارائه می نمایند

*شعب بیمه اجتماعی استانی یا شهری/شهرستانی مدیریت صندوق مشترک مستمری بازنشستگی مربوطه و حساب های انفرادی را بر عهده دارند

*وجوه حساب انفرادی اجباری در بانک های دولتی سپرده گذاری می شود

*مقامات کار و تامین اجتماعی استانی مسئول صندوق های قانونی (صندوق ذخایر ویژه) هستند. مسئولان صندوق های مشترک محلی باید درصدی از درآمد بدست آمده را به این صندوق ها پرداخت کنند.

۲۴ اَمرداد ۱۳۹۴ ۰۹:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید