اخبار

افزایش پلکانی حقوق بازنشستگان کشوری

افزایش پلکانی حقوق بازنشستگان کشوری
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بحث افزایش حقوق بازنشستگان کشوری با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی مورد مطالعه قرار گرفت و شیوه افزایش پلکانی برای بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری انتخاب شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر علی ربیعی در حاشیه نشست تخصصی رفاه و توانمندسازی که در محل اجلاس سران برگزار شد، گفت: این روش به منظور رفع تبعیض به کار گرفته شده است و به این ترتیب افرادی که دریافتی پایین تری دارند می توانند به یک نسبت مناسبی به دریافتی بالاتر دست پیدا کنند که این موضوع را از سال آینده از طریق سازمان بازنشستگی عملیاتی و اجرایی خواهیم کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی دیگر از برنامه های ششم توسعه را پیگیری «سیاست های رفاهی » از طریق نهادهای مدنی در کشور نظیر دهیاری ها و یا سازمان های غیردولتی ذکر و تصریح کرد: همچنین طرح خوشه بندی مشاغل از مواردی است که در برنامه ششم توسعه پیگیری خواهد شد. در این طرح مشاغل خرد و کوچک به شکل زنجیره در مناطق روستایی کشور با توجه به قابلیت های اقتصادی و اجتماعی این مناطق تنظیم می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: مهم ترین اولویت ما در برنامه ششم سیاست های رفاهی مبتنی بر توانمند سازی خواهد بود که در این نوع سیاست های رفاهی گروه های هدف مورد توجه قرار می گیرند و نه عموم و متناسب با نیاز های گروه های هدف افراد توانمند سازی خواهند شد.
وی افزود: من معتقدم روح سیاست رفاهی توانمند سازی است و لذا با ورود به زمینه اشتغالزایی های خرد و کوچک و طرح هایی مثل بیمه سلامت این سیاست ها را دنبال می کنیم.
دکتر ربیعی خاطر نشان کرد: در بیمه فراگیر هر فردی دارای یک دفترچه بازنشستگی است که دارای سطوح متفاوت است. بیمه تکمیلی هم می تواند با توجه به تمکن افراد، آنان را تحت پوشش قرار دهد و بر این اساس یکی دیگر از موضوعاتی که در برنامه ششم مورد توجه قرار گرفته است .
وی خاطر نشان کرد: یکی از مسائل مهم در برنامه ششم بحث پایداری صندوق های بازنشستگی درسه بخش اصلاحات ساختاری، اصلاحات پارامتریک و تامین مالی و پرداخت بدهی های دولت است که در سند برنامه ششم پیش بینی های لازم در این خصوص صورت گرفته است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی دیگر از مباحث مطرح شده در برنامه ششم گسترش لایه های حمایتی است که بر اساس آن گروه هدف کمیته امداد و بهزیستی در برنامه ششم به صورت هدف دار تری دیده شده اند که در این رابطه تقویت دریافتی افراد معلول که هیچ گونه کاری نمی توانند مد نظر قرار گرفت و تلاش می شود حقوق آنها به حدود حداقل دستمزد نزدیک شود.
وی تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه یک اتصالی از گسترش تعاونی ها، سیاستهای رفاهی و اتصال آنها به مهارت افزایی پیش بینی شده است که همه اینها در کنار هم به سمت توانمند سازی خواهند رفت.
دکتر ربیعی گفت: سیاست های رفاهی نه صدقه ای و نه جبرانی است، بلکه این سیاست ها باید مبتنی بر اجرای سیاست های حمایتی و توانمندسازی باشد.
به گفته وی، توسعه فقط ساخت آسمانخراش کارخانه های بزرگ و دودکش های بزرگ نیست. توسعه رنگین تر شدن سفره های مردم و نشاندن خنده بر چهره کودکان در دورترین مناطق مرزی نیز است.
به گفته وزیر کار، آنچه بر زندگی مردم تاثیر دارد اتخاذ سیاست های رفاهی دولت در جهت توانمند سازی مردم است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه همه باید تلاش کنیم سیاست‌های رفاهی را اجرا کنیم، به دو دوره اجرای سیاست های رفاهی در کشور اشاره کرد و گفت: دهه ۱۳۵۰ قیمت نفت در کشور افزایش یافت و بار دیگر این افزایش قیمت را در دهه ۱۳۸۰ شاهد بودیم. در دهه ۱۳۸۰ از این افزایش قیمت نفت چیزی حاصل مردم نشد. برنامه های رفاهی که بر مبنای افزایش قیمت نفت تنظیم شود، راه به جایی نمی برد .در چنین برنامه هایی از سیاست های رفاهی، عدالت و زدودن فقر و نابرابری خبری نیست.
دکتر ربیعی معتقد است، برنامه پنجساله ششم توسعه کشور بر مبنای عقلانیت و سخت کوشی و در زمان پایین بودن قیمت نفت و گاز در بازارهای جهانی تنظیم شده است.

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ ۱۲:۴۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید