اخبار

اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ISSA) در یک نگاه

اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ISSA) در یک نگاه
اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی(ISSA)، سازمانی راهبردی بین المللی برای نمایندگی ها و سازمانهای تامین اجتماعی و دپارتمان های دولتی بشمار می رود.

این نهاد در ٤ اکتبر سال ١٩٢٧ تحت نظارت سازمان بین المللی کار (ILO) و بنا به درخواست تعدادی از کشور های اروپائی برای به اشتراک گذاشتن تجارب، اطلاعات و هماهنگی های ملی در حوزه طرح های بیمه های اجتماعی بنا نهاده شد. تلاش این نهاد در سطح بین المللی، حمایت مشتاقانه ILO را دربر داشت و به ویژه بر چشم انداز تامین اجتماعی مبتنی بر عدالت اجتماعی تاکید شده است.

اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی(ISSA)، سازمانی راهبردی بین المللی برای نمایندگی ها و سازمانهای تامین اجتماعی و دپارتمان های دولتی بشمار می رود. این نهاد در ٤ اکتبر سال ١٩٢٧ تحت نظارت سازمان بین المللی کار (ILO) و بنا به درخواست تعدادی از کشور های اروپائی برای به اشتراک گذاشتن تجارب، اطلاعات و هماهنگی های ملی در حوزه طرح های بیمه های اجتماعی بنا نهاده شد. تلاش این نهاد در سطح بین المللی، حمایت مشتاقانه ILO را دربر داشت و به ویژه بر چشم انداز تامین اجتماعی مبتنی بر عدالت اجتماعی تاکید شده است.

بین سالهای ١٩٧٥ تا ٢٠٠٤، ISSA مشخصات بین المللی خود را تقویت و حمایت برای نقش کلیدی امنیت اجتماعی در توسعه اجتماعی و اقتصادی، ترویج گفتگوی متعادل و آگاهانه در میان سیاست گذاران را ادامه داد. در حال حاضر وب سایت های چند زبانه ISSA به یک مرجع بین المللی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات تامین اجتماعی تبدیل شده است.

در سال ٢٠٠٤ خانم کورازون دولاپاز برناردو از فیلیپین به عنوان اولین رئیس زن ایسا برگزیده شد و سپس در سال ٢٠٠٥ هانس هورست کنکلوسکی از کشور دانمارک به عنوان دبیرکل این اتحادیه انتخاب شد و این دو نفر، ایسای نوین را طراحی و روند نوسازی را آغاز کردند و پیاده سازی برنامه های متنوعی از فعالیت های بیمه ای با مفهوم تامین اجتماعی پویا که یک تامین اجتماعی در دسترس، پایدار و فعال و فراهم کننده ابعاد اجتماعی جهانی آن است را در دستور کار خویش قرار داده است.

امروزه، پس از سپری شدن ٨٥ سال از تاسیس ایسا، ٣٢٧سازمان تامین اجتماعی از ١٥٧ کشور جهان در اروپا، آفریقا، آمریکا، آسیا و اقیانوس آرام عضو آن هستند و ایسا به یک سازمان بین المللی نهادهای تامین اجتماعی تبدیل شده و محلی برای مباحث حرفه ای تامین اجتماعی تبدیل شده است.

پاسخ به چالش هایی نظیر عواقب ناشی از بحران مالی و اقتصادی، تحولات اجتماعی و جمعیت شناختی و نوآوری در خدمت به رسالت اصلی آن که ترویج و توسعه تامین اجتماعی در سراسر جهان به منظور پیشبرد شرایط اجتماعی و اقتصادی مردم بر اساس عدالت اجتماعی است از جمله برنامه های کنونی ایسا است.

جایگاه سازمان تأمین اجتماعی ایران در ایسا

سازمان تأمین اجتماعی جمهوری اسلامی ایران، یکی از اعضاء اصلی اتحادیه بین المللی تأمین اجتماعی محسوب می‌شود و در سی و یکمین مجمع عمومی و سومین نشست جهانی این اتحادیه که در آبان ماه سال ١٣٩٢ در قطر برگزار شد، برای سومین بار متوالی با اکثریت آراء به عضویت مجدد هیات رئیسه در منطقه آسیا و اقیانوسیه برای مدت ٣ سال پذیرفته شد و مطابق اساسنامه این اتحادیه، دارای حق رأی برای انتخاب ریاست، خزانه دار اتحادیه و اعضاء کمیسیونهای فنی و کمیسیونهای کنترل و نظارت است.

نمایندگان سازمان تامین اجتماعی جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در طول سالهای عضویت سازمان در اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ایسا)، در سال ١٣٩٤ به عضویت کمیسیون های فنی «سرمایه گذاری ذخایر تامین اجتماعی» و «مطالعات امور مالی، اکچوئری و آمار» انتخاب شده اند.

کمیسیون های فنی اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ایسا)

اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی، در حال حاضر دارای ١٣ کمیسیون فنی به شرح زیر با ٨٥ عضو است که این کمیسیون ها به عنوان رکن سیاستگذاری جهانی در ایسا عمل می کنند.

• کمیسیون فنی جمع آوری حق بیمه و قانونمندی

• کمیسیون فنی سیاست های اشتغال و بیمه بیکاری

• کمیسیون فنی مزایای خانواده

• کمیسیون فنی سرمایه گذاری ذخایر تامین اجتماعی (نماینده سازمان تامین اجتماعی ایران به عنوان نایب رییس)

• کمیسیون فنی فناوری اطلاعات و ارتباطات

• کمیسیون فنی بیمه حوادث شغلی و بیماری ناشی از شغل

• کمیسیون فنی بیمه بیماری و مراقبتهای درمانی

• کمیسیون مزایای متقابل جوامع

• کمیسیون فنی مطالعات امور مالی، اکچوئری و آمار (نماینده سازمان تامین اجتماعی ایران به عنوان نایب رییس)

• کمیسیون فنی سالمندی، ازکارافتادگی و بازماندگان

• کمیسیون فنی پژوهش و تجزیه و تحلیل سیاست های تامین اجتماعی

• کمیسیون فنی سازمان مدیریت و نوآوری

• کمیسیون ویژه پیشگیری

سمینار منطقه ای اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ایسا) در سطح ملی و بین المللی به میزبانی سازمان تامین اجتماعی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه مورخ ٩ و ١٠ شهریورماه سال جاری در تهران برگزار می شود.

۱۳ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید