اخبار

افزایش سن بازنشستگی ضروری است

افزایش سن بازنشستگی ضروری است
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه افزایش سن بازنشستگی ضروری است، گفت: یکی از بحران هایی که صندوق های بازنشستگی با آن روبرو هستند، افزایش غیرطبیعی تعداد بازنشستگان است.

عبدالرضا عزیزی با بیان اینکه هدف از تشکیل صندوق های بازنشستگی ایجاد رفاه و آرامش برای بازنشستگان کشوری بوده است، گفت: این صندوق ها باید کمک کنند تا بازنشستگان در سال هایی که امکان کارکردن ندارند، بتوانند از آرامش و رفاه برخوردار باشند و دغدغه مسائل درمانی و مالی نداشته باشند.

عزیزی گفت: یکی از بحران هایی که صندوق های بازنشستگی در حال حاضر با آن روبرو هستند، افزایش غیرطبیعی تعداد بازنشستگان است که این موضوع، به بازنشستگی های پیش از موعد و سن بسیار پایین بازنشستگی باز می گردد.

وی اظهار کرد: در ایران متوسط سن بازنشستگی حدود ۵۲ سال است، در حالی که در سایر کشورها سن بازنشستگی ۶۵ سال است و همین فاصله سنی، علاوه بر افزایش تعداد بازنشستگان، هزینه صندوق ها را نیز بالا برده است.

به گزارش تامین 24 به نقل از روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری، عزیزی تاکید کرد: این در حالی است که باید با تدوین قوانین جدید، سن بازنشستگی در کشور را به حد معقول رساند تا صندوق های بازنشستگی از بحران خارج شوند.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که بازنشستگان با آن دست و پنجه نرم می کنند تورم و افزایش قیمت هاست، گفت: در مقابل این پدیده، حقوق بازنشستگان افزایش محدودی دارد.

عزیزی ادامه داد: با توجه به قیمت بالای مایحتاج اولیه زندگی که با رشد تورم و همچنین عرضه و تقاضا در بازار سر و کار دارد یا سود نرخ بانکی وام ها و رکود مسکن و همچنین حوادث خوب و بد زندگی، مانند ازدواج فرزندان یا ابتلا به بیماری، نمی توان با مختصر حقوق بازنشستگی، پاسخگوی تمام مشکلات این دوران بود.

وی با اشاره به اینکه برای حل مشکل بازنشستگان و صندوق ها می توان به الگوهای موفق کشورهای توسعه یافته مانند ژاپن اشاره کرد که با افزایش تعداد سالمندان مواجه است، بیان داشت: در چند سال اخیر، علاوه بر کارهای خوب و موفقی که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی و سایر نهادها مانند مجلس صورت گرفته، اما هجم سوء مدیریت ها در سال های گذشته به حدی بوده که همچنان باید برای بهبود وضعیت معیشتی بازنشستگان کار شود.

۲ آبان ۱۳۹۶ ۱۴:۵۰

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید